Всечесному духовенству, возлюбленим братам і сестрам Чернівецької єпархії.

Усі ми маємо внутрішню потребу слідувати за різдвяною зорею та її світлом, котре служить орієнтиром і надає сенсу нашому життю. Так само три мудреці зі Сходу, побачивши зародження нової зірки, пішли за нею. Вони забажали особисто зустрітися та поклонитися Цареві, а також прийняти нове царство, яке приходить на заміну старому з його системою цінностей, де людина людині - хижий звір, де безпощадна конкуренція і жорстока боротьба за місце під сонцем. 

«Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, Він же Христос Господь» (Лк. 2,10).

Христос рождається! Славімо Його!

Возлюблені у Господі!

Усі ми маємо внутрішню потребу слідувати за різдвяною зорею та її світлом, котре служить орієнтиром і надає сенсу нашому життю. Так само три мудреці зі Сходу, побачивши зародження нової зірки, пішли за нею. Вони забажали особисто зустрітися та поклонитися Цареві, а також прийняти нове царство, яке приходить на заміну старому з його системою цінностей, де людина людині - хижий звір, де безпощадна конкуренція і жорстока боротьба за місце під сонцем.

Новий Завіт часто нам говорить про нове світло, що гряде у світ. Захарія пророкував про Світло з гори, котре освітить тих, котрі сидять в темряві (пор. Лк. 1, 78-79). Симеон свідчив, що його очі побачили спасіння і Світло на просвіту поганам (пор. Лк. 2, 32), а в Різдві ангел Господній пастухам звіщає про славу Господню, яка їх осяяла світлом (пор. Лк. 2, 9). Також і нині, під час Архієрейської Літургії, єпископ благословляє запаленими свічками, мовлячи: «Христе, Ти світло істинне, що просвічує і освячує кожну людину, яка приходить на світ. Нехай знаменується на нас світло обличчя Твого, щоб ми, ходячи в ньому, побачили світло недоступної Твоєї слави…»

Ісус Христос є цим Новим Світлом, і Він прийшов об’явити людям, що Бог є Любов, котра любить безумовно і шукає за людиною. Чи хочемо ми посвятити себе всецілому прийняттю такого Христового об’явлення, цій радісній і благій новині. Бог прийшов як мале Дитя, щоб ніхто не боявся Його прийняти, аж до такої міри, що навіть жорстокі злочинці можуть зупинитися перед беззахисним Немовлям із простягнутими до нас руками, щоб осяяти наше життя новизною Євангелія.

У паломництві віри за звіздою йдуть мудреці, що представляють нас з вами, дорогі брати і сестри. Ця перша група осіб хоче зустрітися, поклонитися і прийняти нове грядуще царство. Вони прагнуть просвітлення новим і відбілюючим наші одежі світлом зорі, яке сходить на землю (пор. Од. 7.14). Мудреці і всі, хто слідує за різдвяною звіздою, піднімають свій погляд до неба, захоплюються премудро сотвореним Божим світом (пор. Пс. 19), та не опускають голову в землю, як до остаточної реальності життя, а мають сміливість запитувати про сенс життя. Ці особи не приглушують голосу свого серця, а слухають його. Хочуть відкрити суть і надати новий зміст своєму існування, прагнуть більшого і життя вічного. Не вдовольняються біологічним життям чи тим матеріальними речами, що посідають. Не хочуть просто і банально прожити це життя. Вони не сидять на дивані, не нудяться чи нарікають, навпаки, постійно в русі, щось завжди шукають, прагнуть змін. Шукають нового царства, нових відносин з Богом, змучені фальшивим образом Бога, якого важко любити, пізнати і спілкуватися. Шукають нове світло і хочуть зустрітися з ним.

Але мудреці зустрічають іншу групу людей, які не хочуть йти за зорею, її світло їх турбує і непокоїть. Вони - це Ірод і всі, хто добре інстальовані в цьому земному світі, хто не хоче змін і змінюватися. Більше того, використовують релігію і Бога для своєї користі, для захисту своїх егоїстичних інтересів. Ірод прибрав навіть своїх рідних, щоб не претендували на його владу, то тим більше чується загрожений від нового царства, яке гряде. Навіть Єрусалим затривожився, а це - старі системи влади, релігії і відносин з Богом. І дійсно, коли мудреці входять в місто, зоря пропадає, вони не бачать її світла, і, тільки вийшовши з Єрусалима, знову бачать вказівну звізду. Ірод натомість, прикликавши старійшин і первосвященика, все ж таки дізнався, де має народитися новий цар, але не використав великий шанс змінити своє життя. Він міг покласти край жорстокому своєму правлінню, приймаючи світло Христа і Його Євангелія. І всі його прибічники теж змарнували нагоду радикально змінити особисте життя, залишити всі інтриги, насильство і брехню, дозволяючи світлу Зорі висвітлити і направити їхнє життя. Ця група людей знала Писання, в якому місті народиться Месія, але вони відмовилися приймати нове царство, полюбивши більше діла темряви і фальшивий спокій. Більше того, Ірод випитує мудреців про конкретне місце народження Дитятка Ісуса, і тим самим продовжує брехати, бо боїться світла і правди, щоб часом не розвалилося його царство.

Мудреці, вийшовши з міста, знову побачили зорю і зраділи, бо вибрали слідувати за нею, поки не знайдуть Немовля. Так само і ми, якщо хочемо знову побачити Світло, свято Різдва закликає нас вийти зі старої системи цінностей і пріоритетів, залишити думати і слухати, що скажуть інші. Навпаки, нам потрібно відкритися на новизну Євангелія Ісуса Христа. Мудреці дарують Христові золото, а це символізує, що відтепер вибраними і царськими є всі народи, котрі приймають царство Ісуса (пор. Петра 2, 9); кадило є символом загального священства мирян церкви Христової, а миро-парфуми - подружня любов невісти Христа, якою став Ізраїль і все людство. Христос прийшов по свою невісту, навіки став Чоловіком, поєднався з людиною, щоб її собі назавжди повернути. Чи бажаємо ми підвестися і слідувати за світлом Христа, що прийшов понад 2000 років тому? На це питання маємо дати відповідь у часі Різдва нашого Господа і Спаса Ісуса Христа, бо, можливо, це наш час і шанс прийняти рішення прилучитися до Світла.

Отож, вітайте і передавайте світло Христа усім, адже наша християнська українська культурна спадщина така багата на вияв віри у різдвяний час через спів, коляду, дійства вертепу, родинних відвідин, ділення просфорою з батьками і старшими.

Нехай Пресвята Богородиця, прославлена в чудотворній іконі Чернівецької Матері Божої «Надія Безнадійним», покриє своїм омофором всіх вірних нашої єпархії, особливо тих, хто в окопах – новітніх яслах прифронтової зони – наших захисників, що служать і захищають дитя, батька і рідну матір від новітніх іродів. Хай вифлиємська зоря провадить і вкаже кожному шлях до нашого Господа Ісуса Христа.

Христос рождається! Славімо Його!

† ЙОСАФАТ,
Єпископ Чернівецький

Дано в Чернівцях, при Катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці,
в день пророка Аггея, 29 грудня 2018 року Божого.