Звертаємося до мирян та духовенства Чернівецької єпархії і просимо взяти до уваги:
Відкрите звернення Чернівецької Обласної Ради Церков та релігійних організацій щодо ситуації навколо коронавірусу від 27.02.2020.
Дотримання декрету про алітургійні дні (№ ЧЄ 2020/18 від 28.02.2020) у часі Великого Посту.

Великий піст, що розпочався 2 березня, - це час, коли не тільки Ісус Христос переживає і досвідчує спокуси диявола (Мт. 4, 1-11), але й послідовники Господа, його учні та всі віруючі християни проходять особливе випробовування. Тому Свята Церква в цьому сорокаденному паломництві до Пасхи подає нам, своїм дітям, підтримку і чудесну поживу, щоб ми не зневірилися і не зійшли з дороги, котра веде до нового життя, долаючи тим самим будь-який страх, безнадію, гріх та саму смерть.

Тому ми ще раз звертаємо вашу увагу на 3 аспекти духовного життя, які ми практикуємо в пості: молитву, піст та милостиню.

Молитва
Ми молимося в наших парафіяльних спільнотах за тих, котрі захворіли на коронавірус у нашому рідному місті та цілому світі. Парафіяльною молитвою підтримуємо медпрацівників, щоби вони відважно виконували своє служіння. А в наших родинах та сім’ях закликаємо відновити давній звичай спільної молитви, коли вся родина збирається увечері і разом читає вечірні молитви, наприклад 90 псалом.

Піст
Піст – це не лише обмежувати себе у їжі, але також не поширювати інформації, що нагнітає тривогу, напруження, страх, паніку чи закликає до насильства. У псалмі 127 читаємо: «Коли Господь та не будує дому, - дарма працюють його будівничі. Коли Господь не зберігає міста, -дарма пильнує сторож». Вивільнений час, що в нас забирають соцмережі, пожертвуймо для читання Слова Божого, наприклад кожен день по 3 псалми.

Милостиня
«Милостиню замкни у себе в коморах - вона тебе вирятує з усякого нещастя» (Книга Сираха 29:12). Вчинки милосердя ми виявляємо, допомагаючи нужденним, а також, коли з християнською любов’ю, співчуттям і прийняттям ставимося до хворих, зокрема й на коронавірус, їхніх родин і сімей. Ми не маємо жодного права таврувати чи цькувати інших людей, бо саме за таких заступається Син Божий, який вже взяв на себе всі наші прокляття. (Гал. 3:10-14)

Великодня сповідь
Рекомендуємо душпастирям продовжувати навчати людей, що формальна сповідь раз у рік перед Пасхою для так званих «річників» не дасть їм духовної сили і благодаті витривати у християнському житті. Тому найкращим захистом для них буде старатися постійно перебувати в Божій освячуючій ласці, тобто часто приступати до сповіді і Святого Причастя. Бо Христос прийшов кликати в особливий спосіб грішників. Здорові не потребують лікаря, лише хворі. (Мт. 9, 12).

Таїнство Соборування
Рекомендуємо душпастирям продовжувати добру великопісну практику уділення Таїнства Соборування по наших парафіях з метою уздоровлення хворих (Як. 5, 10-16). дотримуючись канонів 737-742 Кодексу Канонів Східних Церков.

Практичні поради
Рекомендуємо тим, хто відчуває симптоми хвороби, звертатися до лікарів і чітко дотримуватися їхніх приписів та призначень. Якщо особа раптово відчує себе хворою у храмі, тоді просимо не цілувати святі ікони, але приклонятися чолом, а коли приступаємо до святого Причастя Тіла і Крові Господньої, широко відкривати уста, не торкаючись устами ложечки зі Святим Причастям.

Відповідно до прадавньої традиції Церкви, у загрозливий для людського здоров’я час рекомендуємо вживати для профілактики та оздоровлення багато свяченої води, котра під час освячення та церковних богослужінь змінює свою структуру і набуває цілющих властивостей. Доведено, що освячена вода наближається за фізико-хімічними та енергетичними властивостями до рідин внутрішнього середовища організму. Вона активно проникає у наші клітини, посилює їхній опір до чужорідних факторів та зміцнює імунітет людини загалом.
Нехай Пресвятая Богородиця, прославлена в чернівецькій чудотворній іконі «Надія Безнадійним», покриє всіх нас та наше місто своїм омофором. Пресвятая Богородице, спаси нас.

+ Йосафат
Єпископ Чернівецький