Сьогодні, 27 серпня, з благословення єпископа Чернівецького кир Йосафата Мощича, вперше з  архівних фондів Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ міста Чернівці, представлені для загального огляду парафіяльні книги – книги реєстрації Таїнств Хрещення і Миропомазання та книги Вінчання. Виставка проходить в рамках завершення святкування 200-літнього ювілею Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ.
 
 На виставці представлені книги, починаючи від 1854 року і по сьогодення, серед яких метрики з часу легалізації УГКЦ та відновлення парафіяльного життя Успенської парафії УГКЦ.
 
Відкриваючи виставку, владика Йосафат наголосив на історичному значенні представлених метрик: «Сьогодні перед нами книги, що засвідчують той історичний факт, що 200 років тому тут жили греко-католики, котрі передавали дар віри, охрещували своїх дітей, творили сім’ї у Таїнстві Вінчання. Греко-католики тут у Чернівцях мирно жили з іншими конфесіями та релігіями, робили свій внесок у розвиток української культури, освіти. Для нашого покоління це є викликом, аби ми зуміли зберегти і передати дар віри нашим нащадкам».
 
Отець Валерій Сиротюк, голова Комісії сакрального мистецтва Чернівецької єпархії, адміністратор Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці розповів детальніше про походження та значення архівних книг: «Метричні книги – дзеркало життя парафії. Це не просто записи, цифри. Це відбиток життя окремих людей, родин, з радощами і печалями. В рамках історії бачимо, що в 1944 році, 22 березня здійснено останній запис вінчання, а через 7 днів прийшла окупаційна влада, і далі в книзі білі сторінки. Церква пішла в підпілля. В 90-х роках ХХ століття прийшло відродження, і з румунських архівів, за сприянням греко-католицьких священників, були передані метричні книги, які прийняв тодішній парох о. Михайло Косило, і зберігаються дотепер. Ці книги мають цінність як духовну, так і матеріальну, і є цікавими для істориків та науковців».
 
Цікавим є те, що під час приготування до виставки до о. Валерія звернувся чоловік, у якого вдома виявилися метричні книги тодішнього Успенського храму. «В період підпілля, коли храми закривали, багато церковних речей зберігалися по родинах аж до часів відродження Церкви. Проте бувало так, що батьки повмирали, а діти думають, що це власність батьків. Такі речі варто повертати до храму, адже це є цінна історична спадщина Церкви» - зазначив о. Валерій.
 
Ознайомитися з парафіяльними книгами можна протягом тижня, адже виставка діятиме до 3 вересня.