Парафія Святих Верховних Апостолів Петра і Павла м. Чернівці

Історія

Місто Чернівці засноване в XII столітті галицким князем Ярославом Осмомислом. Напевно ще з тих часів історія галичан та буковинців тісно переплетена. Чернівці, як Рим стоїть на семи пагорбах над Прутом. На одному з пагорбів, в п’яти кілометрах від центру на південний схід міста, густо заселений район одноповерхових будинків – цей район приватних господарств називають Хабатівка. А коренні мешканці району мило себе називають хабаками. Десь на Прикарпатті три століття тому було село Хабаки (чи може Кибаки). Ціле галицьке село переселилося сюди на окраїну Чернівців розробляти буковинські ліси. Галицькі родини укорінювали тут рідну мову, культуру, віру. А ось з будівництвом своїх храмів в Чернівцях за останні 200 років, якось не склалося. Збиралися вірні на молитву до Успенської катедри в центрі міста. Йшли звідусіль, долаючи колись пішки до 10 км., а в сучасну епоху змінюючи міський транспорт по кілька раз за одну подорож до храму.

Та ось зажевріла надія. В листопаді 2017 року в Чернівці прийшов свій греко-католицький єпископ. Першим єпископом Чернівецьким призначено владику Йосафата Мощича. Архієрей одразу звернув увагу на потреби великої міської пастви – це мати свої власні парафії в кожному районі міста. На звернення єпископа до міської влади, депутати міської ради в січні 2018 року прийняли рішення підготувати земельну ділянку для греко-католиків Хабатівки, а в серпні 2019 року сесія міської ради прийняла рішення передати громаді святих Петра і Павла земельну ділянку 18 сотих для будівництва храму по вулиці Володимира Винниченка 117 В.

Колишня хабатівська окраїна міста сьогодні опинилась в обіймах великого мегаполісу. Молода парафія прийняла в спадок проблеми розвинутої інфраструктури – через територію ділянки проходить центральна мережа Чернівецького водоканалу, грунти ділянки – насип греблі сусіднього озера, а це додаткові вимоги до фундаменту та й схил рельєфу вимагає проектування храму в декілька рівнів по висоті. Проте група проектантів під керівництвом міського архітектора пані Наталії Хілько подали декілька ескізних пропозицій сакральної споруди на вулиці Володимира Винниченка. Кращою з кращих була відібрана пропозиція архітектора Віталія Жоріна.

Каже голова будівельної ради отець Валерій Сиротюк, що на спорудження в цьому районі святині його надихає той факт, що тут на Хабатівці парафія була завжди навіть у підпільні радянські часи. В домі Василя та Наталки Кубаренків діяла підпільна Українська Греко-Католицька Церква.

21 лютого 2020 року владика Йосафат Мощич благословив та затвердив ескізну пропозицію архітектора Віталія Жоріна та адміністратора катедрального собору отця Валерія Сиротюка на початок підготовчих будівельних робіт.

Святі верховні апостоли Петре і Павле моліть Бога за духовний і господарський зріст молодої Чернівецької парафії.

Повна адреса парафії

58012, Україна, м. Чернівці, вул. Винниченка 117-В

Сайт: khabativka.cv.ua

Парафіяльна сторінка у Фейсбуці

Священнослужителі

о. Валерій Сиротюк - адміністратор

о. Андрій Михасів - сотрудник